Jakie korzyści przynosi korzystanie z wirtualnych numerów telefonu?
Wirtualny numer telefonu jest połączony z wirtualną centralą telefoniczną i przypisany do konta SIP. Numery telefonów działających w technologii VOiP nie są bowiem powiązane z liniami telefonicznymi, ale właśnie z kontem SIP. Tak naprawdę wirtualny numer telefonu może wyglądać identycznie, jak stacjonarny. Co więcej, istnieje możliwość przeniesienia obecnie używanego numeru do konta SIP, co w praktyce oznacza, że modernizacja centrali telefonicznej w firmie nie musi powodować utrudnień w komunikacji z klientami.
Numery wirtualne od stacjonarnych różnią się wielokanałowością – na taki numer można dodzwonić się praktycznie z każdego urządzenia. Numer nie jest powiązany z konkretną lokalizacją i ma zasięg ogólnopolski, dlatego jest to rozwiązanie coraz częściej stosowane w firmach, które prowadzą wiele oddziałów. Wirtualna centrala telefoniczna pozwala na przykład na przekierowanie połączenia do innego biura.
Zalety wirtualnych numerów
Firmy, które wdrożyły rozwiązania VOiP nie są zależne od swojej lokalizacji – z numeru korzysta się bowiem za pośrednictwem internetu, a nie linii telefonicznej. Daje to większą swobodę i elastyczność w prowadzeniu działalności gospodarczej. Tak naprawdę biuro firmy można znajdować się wszędzie i nawet jeśli firma zmieni siedzibę, to numer zostanie zachowany, co jest niemożliwe w tradycyjnych rozwiązaniach.
Co ciekawe numer wirtualny może wyglądać jak numer stacjonarny z określonego regionu lub miasta – chodzi o prefiks, dzięki któremu klienci mogą mieć wrażenie, że dzwonią do firmy w swoim mieście, pomimo że biuro znajduje się zupełnie gdzieś indziej. Połączenie przychodzące może zostać odebrane z dowolnego miejsca – wystarczy urządzenie z dostępem do internetu. Możliwe jest kolejkowanie połączeń i ustanawianie przekierowań. Ogromną zaletą wirtualnych numerów jest niski koszt eksploatacji – jest to tańsze rozwiązanie niż utrzymywanie całej infrastruktury stacjonarnej.